E-Ticaret

E-TicaretE-Ticaret - B2C, firmaların müşterilerine ve buna bağlı ağlara ürün ve hizmet satışını gerçekleştirdikleri, gerçek ticaret modelinin bire bir yansıtılması sonucunda ortaya çıkan iş sürecidir.

Rekabetin ve tüketimin çok hızlı olması, günümüzdeki iş modellerinin ağ üzerine aktarılarak, rekabet hızıyla doğru orantılı bir şekilde e-ticaret sürecini ortaya çıkarmıştır. Temel anlamda, B2C ile kısmen farklılık göstermektedir. B2C ile arasındaki yapısal en büyük farklılık, e-ticaretde mal ve hizmet alımına tüm kullanıcıların aday ve potansiyel olmasıdır.

E-ticareti sınıflandırmak doğru olmasada uluslararası kabul görmüş, işten - işe e-ticaret (B2B) ve işten - tüketiciye (B2C) olmak üzere 2 çeşit E-Ticaret vardır. B2B tam anlamıyla olmasa da, genelde firmalar arası iş süreçlerini birbirine bağlayan e-ticaret türüdür. Örneğin; Tedarikçi ile bayiler arasında siparişlerin internet üzerinden yapılması ve bu süreçlerin internet üzerinden yürütülmesi B2B'dır.

B2C ise gün geçtikce artan bir e-ticaret modelidir. Bunun en büyük örneği Amazon tüm dünyadaki tüketicilerin hemen her ihtiyaçlarının karşılanabildiği e-ticaret sitesidir. Firma sahibi bu modelle ulaşamadığı milyonlarca müşteriye ulaşma imkânı kazanıyor.

estorepark e-Ticaret Çözümleri